Projektant ogrodów planuje i projektuje przestrzenie ogrodowe. To specjalista od zagospodarowywania terenów przeznaczonych na ogrody. Przygotowuje aranżacje zieleni i jej otoczenia zgodnie z ustaloną koncepcją dla klientów indywidualnych oraz różnych firm i instytucji.
Jak zostać projektantem ogrodów, aby zawodowo zajmować się aranżacją przestrzeni ogrodowych? Zapisz się na kurs do szkoły Żak.
Projektant ogrodów / aranżacja ogrodów — obowiązki i zadania
Projektant ogrodów to specjalista z wiedzą o uprawie i pielęgnacji zieleni, artystyczną smykałką do projektowania oraz umiejętnościami organizowania przestrzeni. Aranżacja ogrodów łączy elementy ogrodnictwa, architektury krajobrazu i sztuki.
Przykładowe obowiązki:
● tworzenie aranżacji prywatnych działek, parków miejskich i terenów zielonych przy obiektach produkcyjnych, handlowych, różnych firmach oraz instytucjach
● ocena umiejscowienia działki, jej otoczenia oraz znajdującej się już na niej architektury pod kątem aranżacji ogrodowej
● zagospodarowywanie ogrodu z uwzględnieniem nasadzeń drzew, krzewów, kwiatów oraz ewentualnych ziół czy warzyw
● współpraca z klientem — poznanie jego oczekiwań i projektowanie zgodnie z tymi wytycznymi
● zatwierdzanie z klientem projektów końcowych
● praca z użyciem oprogramowania do wizualizacji projektów
● zarządzanie powierzonym budżetem w konsultacji z inwestorem (klientem)
● wybór i pozyskiwanie materiałów potrzebnych do aranżacji ogrodów
● współpraca z dostawcami zieleni i innych elementów składających się na aranżację (np. ławki, grille, altany itp.)
● współpraca z wykonawcami nasadzeń oraz innych prac ogrodniczych i architektonicznych
● udzielanie klientom porad na temat pielęgnacji ogrodu po jego zaaranżowaniu oraz rozwiązań związanych m.in. z oszczędnością wody i energii elektrycznej w ogrodzie
Projektant ogrodów / aranżacja ogrodów — cechy i predyspozycje
W tej roli najlepiej sprawdzą się osoby o poniższych cechach:
➢ zamiłowanie do uprawy i pielęgnacji roślin
➢ zainteresowanie roślinami oraz architekturą, historią sztuki itp.
➢ „artystyczna dusza”, zmysł estetyczny
➢ wyobraźnia
➢ uzdolnienia plastyczne
➢ zainteresowanie trendami w architekturze i ogrodnictwie
➢ umiejętność wysłuchania klienta i współpracy z ludźmi
➢ terminowość
➢ rzetelność i sumienność
➢ dokładność
➢ zdolności organizacyjne
Zastanawiasz się, czy posiadasz predyspozycje do tej pracy?
Zadaj sobie pytania:
a) Czy lubisz uprawiać kwiaty i inne rośliny?
b) Czy interesuje Cię, na jakiej ziemi urosną marchewki, na jakiej rozkwitną fiołki, a gdzie najlepiej posadzić sosny?
c) Czy lubisz dekorować, stroić, upiększać?
d) Czy jesteś osobą wrażliwą na piękno?
e) Czy zwracasz uwagę na aranżację zieleni wokół siebie?
f) Czy w szkole lubiłeś/ lubiłaś plastykę?
g) Czy lubisz się uczyć i śledzić nowinki w ogrodnictwie, architekturze i branży dekoratorskiej?
h) Czy interesuje Cię branża usługowa?
i) Czy lubisz współpracować z ludźmi?
j) Czy uważasz się za osobę dobrze zorganizowaną?
k) Czy sprawnie wyszukujesz informacje, np. o tym, gdzie można zamówić właśnie tę jedyną odmianę róż albo ławkę do ogrodu?
Jeżeli na większość powyższych pytań odpowiadasz „tak”, praca projektanta ogrodów jest dla Ciebie! Aranżacja ogrodów to Twoja bajka. Zaprojektujesz niejeden tajemniczy ogród!
Projektant ogrodów / aranżacja ogrodów — kurs w Żaku
Aby zostać projektantem ogrodów, zapisz się na kurs Aranżacja ogrodów w szkole Żak. Dzięki temu zdobędziesz wiedzę i umiejętności potrzebne do zawodowego zajmowania się projektowaniem ogrodów.
Nauka trwa 10 miesięcy (160 godzin).
Edukacja obejmuje między innymi:
Elementy kompozycji plastycznej
Zarys historii architektury i sztuki
Podstawy działalności zawodowej
Architekturę krajobrazu
Podstawy aranżacji ogrodów
Rośliny ozdobne w aranżacji ogrodów
Obiekty małej architektury krajobrazu
Rysunek architektoniczny, dokumentację projektową
Projektowanie i aranżację ogrodów
Prowadzenie prac w obiektach architektury krajobrazu
Pracę z klientem
W trakcie kursu w Żaku nauczysz się projektowania za pomocą SketchUp — programu do projektowania 3D. To specjalistyczne oprogramowanie projektantów ogrodów jest bardzo popularne w branży. Korzystają z niego architekci, projektanci, inżynierowie, fachowcy od budownictwa i inni.
Dlaczego warto?
Po ukończeniu kursu Aranżacja ogrodów otrzymasz certyfikat potwierdzający kwalifikacje oraz zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN — dokument wydawany na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 października 2023 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U z 2023 r. poz. 2175).
W trakcie kursu nauczysz się m.in. wykonywać prace projektowe w zakresie aranżacji ogrodów oraz czytać i sporządzać dokumentację projektową i wykonawczą. Opanujesz umiejętność projektowania w oprogramowaniu SketchUp.
Kurs obejmuje też umiejętności interpersonalne, dzięki czemu nauczysz się, jak rozmawiać z klientem, aby dobrze się rozumieć i współpracować w komforcie. Dowiesz się, jak prowadzić własną działalność jako projektant ogrodów.
Po kursie staniesz się specjalistą realizującym zlecenia na aranżację ogrodów. Będziesz konsultować i doradzać, proponować rozwiązania, projektować, wizualizować, wybierać rośliny i materiały, zamawiać ich dostawę, a przede wszystkim spełniać marzenia klientów o najpiękniejszym ogrodzie, jaki można mieć.
Będziesz aranżować ogrody pełne piękna i przestrzeni do rozkwitu roślin i spędzania czasu w zgodzie z naturą.
Inne możliwości kształcenia? Technik architektury krajobrazu w szkole policealnej Żak to dwuletni kierunek nauki w trybie zaocznym. Po jego ukończeniu otrzymujesz tytuł zawodowy technika oraz jesteś przygotowany / przygotowana do egzaminów na kwalifikacje OGR.03. Projektowanie, urządzanie i pielęgnacja roślinnych obiektów architektury krajobrazu oraz OGR.04. Organizacja prac związanych z budową oraz konserwacją obiektów małej architektury krajobrazu.
Projektant ogrodów / aranżacja ogrodów — praca i zarobki
Ukończenie kursu umożliwia znalezienie pracy w miejscach takich jak:
biura projektowe
firmy zajmujące się planowaniem i konserwacją zieleni
firmy budowlane
Bardzo często projektanci ogrodów zakładają własną działalność gospodarczą. Realizują indywidualne zlecenia oraz duże projekty np. na potrzeby deweloperów, a także współpracują z instytucjami państwowymi. Możliwości rozwoju w tej branży są nieograniczone, a przyszłość w zawodzie znakomita.
Zarobki projektantów ogrodów
Zarobki projektantów ogrodów są zróżnicowane ze względu na miejsce zatrudnienia i rodzaj zleceń. Na przykład zatrudnieni na etat w biurach projektowych zarabiają średnio 5600 zł brutto - 7800 zł brutto.
Osoby świadczące usługi własnej działalności gospodarczej osiągają zarobki przekraczające te wyżej podane. Mając nawiązane współprace np. z deweloperami lub już zdobytą renomę wśród klientów, można zarabiać kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie, a nawet więcej.
Ciekawostki i takie tam
Ogrody kryją w sobie wiele tajemnic, a ich historia mnóstwo ciekawostek. Poniżej trzy z nich:
● Babilońskie ogrody wiszące, znane również jako wiszące ogrody królowej Seramidy, to jeden z siedmiu starożytnych cudów świata. Powstały w starożytnej Mezopotamii prawdopodobnie w VI w.p.n.e. Składały się z wymyślnych kompozycji roślinnych wspartych na kolumnadach. Konstrukcja tych ogrodów była tak zaawansowana, że do dziś wiedza i umiejętności starożytnych inżynierów wprawiają w zachwyt oraz budzą podziw. W wyniku trzęsienia ziemi w I w.p.n.e. wiszące ogrody uległy zniszczeniu.
● Największy ogród kwietny na świecie znajduje się w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Dubajski Ogród Cudów (Dubai Miracle Garden) rozkwita na pustyni! Zajmuje powierzchnię 72 000 m². Rośnie w nim ponad 150 milionów kwiatów.
● Czy wiesz, że storczyk „biała czapla” (Habenaria radiata) uchodzi za najpiękniejszy kwiat świata? Wyglądem przypomina ptaka z rozłożonymi skrzydłami.
***
Projektant ogrodów / aranżacja ogrodów — kurs dla Ciebie!